De fleste norske bedrifter har en beredskapsplan. Langt færre øver på den. Derfor har Atea reist landet rundt med en container der bedrifter kan oppleve et simulert dataangrep, før det skjer på ordentlig.
Beredskapsplanen ligger i skuffen
Ateas egen sikkerhetsrapport for 2026 viser at rundt 67 prosent av virksomhetene har en beredskapsplan. Men bare én av fire øver jevnlig på den, forteller Torill Holm, tidligere student på nettverk og IT-sikkerhet ved Noroff fagskole. Hun jobber i dag som prosjektleder i Atea.
– Det betyr at mange har en beredskapsplan liggende i en skuff. Den dagen et angrep faktisk skjer, hjelper det ikke å ha den i skuffen. Da må du ha øvd. Du må vite hva som er din rolle, og hva naboen skal gjøre, sier Torill Holm.
Hun er prosjektleder for IT-sikkerhet i Atea. Jobben hennes nå handler om å løfte beredskap høyere opp på agendaen hos bedrifter. Ikke bare hos IT-avdelingen.
– Det er ikke bare de som jobber med IT som må kunne beredskap. Det er styret og lederne som har ansvaret når en krise skjer. De må også vite hvem som gjør hva, understreker Holm.
Et dataangrep du kan trykke Esc på
For å få bedrifter til å øve har Atea bygget sitt eget cyber escape room i en 40-fots container. Den har stått på Youngstorget i Oslo, under Arendalsuka og i flere byer langs kysten denne høsten.
Inne i containeren har deltakerne spilt ledergruppen i det fiktive selskapet Nordic Critical Systems, som akkurat er blitt hacket. Oppgaven var å stoppe angrepet, begrense skaden og ta tilbake kontrollen.
– Simuleringen er basert på virkelige hendelser, men den er også gamifisert. Deltakerne må samarbeide, kommunisere og svare pressen. De må velge hva som skal få strøm, og hvilken backup de vil bruke, forteller Holm.
Etter en time i simuleringen følger en time med evaluering sammen med Ateas sikkerhetsrådgivere. Der går de gjennom hvordan valgene påvirket utfallet.
– Virksomheten tar med seg nyttig informasjon tilbake, og kan lage en prioritering av hva de vil jobbe videre med.
Fra kundesenteret til prosjektleder
Torill (36) tok den toårige utdanningen i nettverk og IT-sikkerhet hos Noroff. Hun jobbet ved siden av, og trengte et studieløp hun kunne tilpasse sin egen hverdag.
– Noroff hadde et veldig fleksibelt studieløp. Jeg jobbet ved siden av, så jeg kunne studere når det passet for meg, sier hun.
Valget av fag handlet om interesse og framtid.
– Det er et fagområde som er veldig interessant, og som jeg tror blir enda viktigere framover. Det gir gode muligheter for jobb.
Mens hun studerte, søkte hun jobb på kundesenteret til Atea. Etter to år der, og litt mer studier, fikk hun tilbud om stillingen som prosjektleder for IT-sikkerhet.
I dag jobber hun ikke med teknologien hver eneste dag. Men kunnskapen fra studiet bruker hun hele tiden.
– Jeg sitter på mye bakgrunnskunnskap. Det hjelper meg i faglige diskusjoner, og i dialogen med regionene og partnerne vi jobber med.
– Bransjen trenger flere
Torill er tydelig på at behovet for folk med sikkerhetskompetanse bare vil øke.
– Vi trenger alltid gode folk, og jeg tror behovet blir stort i årene som kommer. Vi trenger flere søkere.
Rådet hennes til deg som vil inn i bransjen, er å ikke låse deg for tidlig.
– Jeg tror noen binder seg litt for hardt til akkurat hva de vil jobbe med. Det er lurt å skaffe seg erfaring. Vær åpen for nye muligheter.
Relaterte studier
Toårig utdanning
Nettverk og IT-sikkerhet
Praktisk IT-utdanning som lærer deg å bekjempe hacking og datakriminalitet, og hvordan du bruker AI-verktøy til å håndtere sikkerhetsutfordringer. Det økende behovet for IT-sikkerhet gir solide jobbmuligheter.
Nettstudier
Oslo, Bergen
Les merToårig utdanning
Cloud Security and Infrastructure
Bygg kompetansen til å designe, drifte og sikre moderne skyløsninger. Studiet gir deg ettertraktede ferdigheter innen IT-infrastruktur og cybersikkerhet, med praktisk trening som speiler norske bransjebehov.
Nettstudier
Les merÅrsstudium
Nettverks- og systemadministrasjon
Behovet for dyktige systemadministratorer øker. Studiet lærer deg drift og administrasjon av datanettverk og servere, og hvordan du bruker AI-verktøy til å overvåke nettverk, forutse utfordringer og styrke IT-sikkerheten.
Nettstudier
Oslo, Bergen
Les merÅrsstudium
Cloud Foundations
Praktisk utdanning hvor du lærer om fysisk infrastruktur, serverdrift og skyteknologier. Etterspørselen etter denne kompetansen er høy, og du blir godt kvalifisert til å jobbe med skyteknologier.
Nettstudier
Les mer


