Hver mandag samles en gruppe elever fra Noroff Mediegymnas og Tangen videregående skole i Quartbygget på Odderøya. Deres felles lidenskap er Ungdomsbedriften Mentem UB. Ungdommene forener sine kunnskaper i mediefaget, og satser på å bistå bedrifter med ulike tjenester. Så langt har dette blitt godt mottatt i markedet og de unge entreprenørene kan allerede se fram til et pent lite overskudd.
Her er bedriften representert med tre av Mentem UB’s åtte eiere, Kenneth Olsen Skrårudsether, Anne Sofie Vollan og Stine Elverum Heggen, som alle er elever på Noroff Mediegymnas.
Teamarbeid
Elevene fra de to skolene har ikke fordelt lederoppgavene utover at en av dem måtte være daglig leder for å få bedriften registrert.
- Vi hadde lyst til å drive ungdomsbedrift, og tilby medietjenester til ulike bedrifter. Da læreren vår Arne Vilhelm Tellefsen foreslo at vi kunne samarbeide med elever fra Tangen syntes vi det var en god idè. Vi jobber som et team, og alle viktige avgjørelser og fordeling av arbeidsoppgaver gjøres i fellesskap, sier Stine Elverum Heggen, som er daglig leder.
Og som de kreative sjelene de er, så er valget av bedriftsnavn ikke tilfeldig, for Mentem betyr selvfølgelig lidenskap.
Stor målgruppe
Mentem har en ubeskjeden definering av målgruppe, for det er alle som har bruk for deres tjenester.
- Vi lager websider , brosjyrer, skriver tekster og tar bilder. Vi har hatt fotooppdrag for Rockline, bidratt til en boligavis, laget reklame for noen bedrifter og akkurat nå er det forhandlinger for å gjøre noe for Quartfestivalen, forteller Anne Sofie Vollan.
På eget initiativ driver de også med en holdningskampanje som de håper de kan selge til barnevernstjenesten. De mener at det er viktig å få endret en del fordommer og holdninger til barn og unge som faller litt utenfor det vanlige mønsteret.
Konkurranse..?
Ingen av bedriftens representanter er enige i spørsmålet på om de risikerer å ble uglesett av andre reklamebyråer, fordi de går dem litt i næringen.
- Nei, absolutt ikke. Vi har faktisk samarbeid med flere reklamebyråer og er underleverandører til dem. Dessuten tar vi betalt for det vi gjør. Vi leverer bra arbeid, og mener at kundene må betale skikkelig for det de får, sier Kenneth Skrårudsether.
For å understreke velviljen de har møtt i bransjen forteller de at flere dyktige personer fra reklamebyråer har vært villige til å være deres mentorer. Navn som Arne Repstad Jensen og Karen Landmark i Dale-Bang, Pål Wehus i Recommendes og Ole Kristian Masdal Svendsen i Mediecon media er noen av dem. De syntes nok bare det er artig at unge ønsker å prøve seg i dette yrket.
Bare positive erfaringer
I tillegg til mentorer fra mediebedrifter i distriktet er det en lærer fra hver av skolene som er faglig ansvarlig for å følge opp arbeidet i Mentem UB. Det er Arne Vilhelm Tellefsen fra Noroff Mediegymnas og Ana Margarita Quinteros fra Tangen videregående skole.
- Jeg syntes at samarbeidet har gått kjempefint, og vil gjerne prøve noe lignende neste skoleår, sier Arne Vilhelm og skryter samtidig uhemmet av kreativiteten og innsatsen til sin kollega fra Tangen.
Ja, det er bare å starte opp, er de aktive ungdommenes råd til andre som lurer på om ungdomsbedrift er noe de bør prøve.
- Det har vært mye arbeid, men konklusjonen er at det er kjempegøy. Og det er mye bedre å finne ut nå om dette er et yrke som en vil satse på i framtida, enn etter mange års studier, sier Kenneth Skrårudsether til slutt.
Her er navnene på alle Mentemeierne hvis du vil ta kontakt med dem: Ida Thorsen og Anne Lene Fossdal fra Tangen videregående skole og Stine Elverum Heggen, Kenneth Olsen Skrårudsether, Anne Sofie Vollan, Cecilie Hestad, Linn Camilla Falck Jensen og Hanne Hylen Helgesen fra Noroff Mediegymnas.









